Araştırma Tecrübesi

Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin meraklarının peşinden özgürce gitmelerini destekliyoruz. Bireysel gelişmelerinin ve odaklanmak istedikleri alanlarda teknik derinleşmelerinin en sağlıklı bu şekilde mümkün olduğunu biliyoruz. Bu amaç doğrultusunda, öğrencilerimizi, her biri alanlarında öncü araştırmalar yapan öğretim üyelerimiz ile çeşitli projeler çerçevesinde laboratuvarlarda hem fiziken hem de çevrimiçi bir araya getiriyoruz.
Sınıftaki öğretimi, en gelişmiş laboratuvarlarda araştırma yaparak fikri üretime dönüştürdüğünüzü düşünün! Makine Mühendisliği bu amaçla öğrencilerine aşağıdaki imkânları sunmaktadır:

  1. Work-Study programı
    Bu program çerçevesinde öğrencilerimiz, öğretim üyelerinin yanında çalışarak çeşitli sorumluluklar üstlenirler. Bu sayede uygulamalı çalışmalara başlar, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile beraber araştırmalara katılır ve sonunda kendi projelerini yürütebilecek bir yola girmiş olurlar. Program detayları ve başvuru şartları buradan alınabilir.
  2. Bağımsız Araştırma dersi (MECH 390-MECH 490)
    Öğrencilerimiz, müfredatın üçüncü ve dördüncü senelerinde ilgilendikleri konularda, öğretim üyelerinin oluru ile birer dönemlik dersler şeklinde derinlemesine bir çalışma yürütebilirler. Bu dersi programlarına eklemek isteyen öğrencilerin, İdari Ofis’ten alacakları başvuru formunu, dersi açacak olan öğretim üyesi ile beraber doldurmaları gereklidir. Dersin kapsamı ve öğrencinin performansını değerlendirmeye yönelik notlandırma şekli, öğretim üyesi tarafından dönem başında belirlenir ve ders içeriğinde yer alır.